Záložka

Obecně k nástroji aneb o co jde

Papírová záložka sloužící jako nástroj ke sběru zpětné vazby, která se dá rozdistribuovat do knížek v knihovně. Uživatelé můžou napsat do záložek vzkaz nebo odpovědět na předtištěné otázky. Záložky pak můžou odevzdat spolu při vrácení knih.

vyplnene zalozky

Pro a proti

vizuální zpracování
účelovost a tematičnost
levná varianta
– nutné stříhat nebo řezat
– primárně určené pro knihovny

V praxi

Záložka vznikla ve spolupráci s knihovnou v Poličce, která měla zájem o kvalitativní data spokojenosti od svých uživatelů jako doplněk ke kvantitativním datům z elektronického knihovnického systému.

zalozka prototyp

Prototypujeme a iterujeme jako správní designéři.

Proces

Záložky byly vytisknuté a umístněné do knih v tematickém koutku knihovny. Knihy se v tematickém regálu mění s měsíční periodicitou. Záložky obsahovaly tři otázky: „Proč sis mně půjčil/a?“, „Jaké téma by se ti v koutku líbilo příště?“, „Chtěl/a bys cokoliv vzkázat naší knihovně?“ a důvtipný citát k tématu měsíce.

Výsledek

Nástroj je vhodný pro knihovny pro sběr zpětné vazby, ale s určitými obměnami je možné ho použít taky v jiných institucích. Pro účely knihovny slouží jako kreativní způsob sběru zpětné vazby.

P1140253
Šablona aneb vyrob si sám

Na jednu A4 se vejde 5 záložek. V naší verzi jsou oboustranné, ale záleží na kolik věcí se chcete uživatelů ptát. Jsou z výroby barevné a černobílou verzi bychom u záložek neriskovali, ty musí mít šmrnc. Šablona je připravena bez otázek, které si můžete doplnit v Malování nebo lepším grafickém editoru. Naše otázky jsme psali písmem Fira Sans (v řezu bold italic) s velikostí 11 pt. Bude-li se vám zdát obrázek příliš veliký, nelekejte se – je totiž v tiskovém rozlišení 300 dpi.

stahnout sablonu3

Reklamy