Poster

Obecně k nástroji aneb o co jde

Kolatý poster je hravý nástroj smerovaný na návštevníkov knižnice, alebo inej inštitúcie. Slúži na získanie podnetov od používateľov odpovedaním na položenú otázku (v našom prípadě formou kreatívneho prirovnania). V inštitúcii vytvára priateľskú atmosféru. Materiálom može byť kapa doska s potlačou okrúhleho tvaru lebo tisk na obyčajný papier.

P1140268

Pro a proti

+ v inštitúcii vytvára príjemnú priateľskú atmosféru
+ zábavná forma zberu spätnej väzby
+ návštevníci si radi prezerajú príspevky predošlých
+ jednoduchá výmena otázok
– riziko získania informácií s malou informačnou hodnotou – závisí to od položenej otázky
– spracovanie získaných dát
– občas treba príspevky prebrať a vyradiť nevhodné/vulgárne
– počiatočné náklady na vyhotovenie tabule

V praxi – Čo sme s kolečkom robili

Kolečko zažilo svoju premiéru vo vstupnej hale Mestskej knižnice Polička. Ujalo sa až nad naše očakávania.

10011558_10152244667642964_1345988115_o

Proces – Ako sme ho vymýšlali

Prvým a zásadným krokom pri vytváraní tohto nástroja bolo určiť si, aké bude jeho poslanie a aké dáta chceme prostredníctvom neho získať. Po úvodných konzultáciách s personálom Mestskej knižnice Polička vyplynulo, že hlavným cieľom tohto zberu spätnej väzby bude zistiť, ako vnímajú knižnicu samotní užívatelia. V návrhu spätnej väzby sme pre túto potrebu využili jednu z projektívnych metód, a síce metódu kreatívneho prirovnania. Táto metóda, ktorá je známa aj ako metaforická, využíva porovnávanie založené na princípe analógií. Uživateľom knižnice sme položili otázku: “Kdyby naši knihovníci byli pohadkovými bytostmi, kým by byli? A proč?” Na základe analógie s rozprávkovou bytosťou je možné vyjadriť typické rysy postáv a prirovnať ich k zamestnancom knižnice. Respondent takto nepriamo a subjektívne popíše zamestnancov tak, ako ich vníma on sám.

P1140249

Naše kolečko sme nadizajnovali a vytlačili na kapa dosku. Na ňu potom mohli návštevníci lepiť post-tity so svojimi popiskami a příp. kresbami.

Výsledek – Jak to dopadlo

Kolečko sa návštevníkom knižnice veľmi páčilo a odozva naň bola pozitívna. Hovorí za to samotný počet post-titov, ktoré naň návštevníci pokreslené a popísané nalepili. Zamestnanci knižnice museli dokonca lístočky priebežne prerieďovať, pretože sa tabula úplne zaplnila.

Vzhľadom na prvú položenú otázku: “Kdyby naši knihovníci byli pohadkovými bytostmi, kým by byli? A proč?” zaujalo hlavne detských návštevníkov. Zastavili sa však pri ňom aj starší a so záujmom si prezerali pomalované post-ity.

V tomto prípade nemožno však hovoriť o získaní dát s veľkou informačnou hodnotou, no tento výsledok bol dá sa povedať aj očakávaný vzhľadom na položenú otázku. Možno ale povedať, že kolečko v knižnici vytváralo akúsi príjemnú a priateľskú atmosféru.

Šablona aneb vyrob si sám

Kulatý poster se vejde do čtverce s délkou strany 83,5 cm. Šablona je připravena bez otázky, kterou si můžete doplnit v Malování nebo lepším grafickém editoru. Naše otázka vyšla na dva řádky písmem Fira Sans (řez bold italic) s velikostí 60 pt. Bude-li se vám zdát obrázek příliš veliký, nelekejte se – je totiž v tiskovém rozlišení 300 dpi.

stahnout sablonu3

Reklamy