‚Chci, aby‘ lístky

Obecně k nástroji aneb o co jde

Papírový lísteček formátu A7 (vejde se jich 8 na A4), který se dá rozdistribuovat v tomto případě po knihovně.  Uživatelé můžou tímto způsobem knihovně  vzkázat, co jim v knihovně chybí, nebo co by se jim líbilo nového. A to připíchnutím vyplněného lístečku na nástěnku nebo vhozením do schránky.

listecky
Pro a proti

v Moravské zemské knihovně se jim tato forma osvědčila
je to levné, rychlé a pro uživatele snadno pochopitelné
odpovědi se dají využít k další propagaci (př. na facebooku, webu)
– je třeba někde nainstalovat schránku nebo nástěnku na sběr
– sběr je pasivní – reakce dostanete od malého vzorku uživatelů

Původ

Celý koncept má původ v projektu I wish this was, který se snažil kreativním způsobem vylepšit městské prostředí ve svém okolí. V českém prostředí se tato kampaň ujala pod názvem chci aby tady, na který v roce 2012 navázaly především knihovny (inspirovány kampaní PARTSIP) s drobnou změnou “Chci, aby v knihovně”. Akce se zúčastnily např. Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově, Městská knihovna v Prostějově, Masarykova veřejná knihovna Vsetín, které tímto způsobem zaznamenaly řadu podnětů ze strany čtenářů.

V praxi
Nástěnka

Nástěnka

Schránka

Schránka

Reakce

Čtenář: Dobrý den, v oddělení pro studium novin a periodik jsem nenalezl týdeník Respekt. Bylo by možné ho začít odebírat?

Odpověď MZK: Milý čtenáři, týdeník Respekt knihovna odebírá a najít ho můžete právě v oddělení Periodik a norem v 2. patře hned u vchodu za pultíkem. Stačí ukázat průkazku a knihovníci vám časopis vydají. Odkaz do katalogu naleznete zde.

respekt

Čtenář: Chci, aby v knihovně byly na toaletách držáky (poličky) na odložení knížek, moc by se to hodilo!

Odpověď MZK: Milý čtenáři či čtenářko, děkujeme za skvělý nápad, který jsme uvedli do praxe. Přejeme ať poličky dobře slouží!

policky2

Více na splněná přání MZK.

P.S.

Díky moc Báře Buchtové z Moravské zemské knihovny za sdílení jejich dobré praxe.

Šablona aneb vyrob si sám

A4 šablona s 8 naskládanými lístečky v pdf.

stahnout sablonu3

Reklamy